Cukorbetegség, rosszullétek
Orvos válaszol rovatKérdező
Kedves Doktornő!
Nevelőapám 80 éves, és több, mint 10 éve cukorbeteg 2 típusú. Naponta 4-szer inzulinozza magát. Az elmúlt hetekben többször volt rosszul, lement a cukra 2,1 -re is. Eszméletvesztése nem volt, de egyszer az ügyeletet is kihívták, mikor is cukros vizet itattak Vele, amitől jobban lett. Azóta 4-5-ször ment le Neki, legutóbb tegnap, mikor éppen ott voltunk. Miután megitta a cukros vizet, beadott magának inzulint, mivel dél volt, és itt volt az ideje a szúrásnak. Ekkor merült fel bennem, hogy valami nagyon nincs rendben az Apámmal, nincs tisztában azzal, hogy mit kell csinálnia. Ráadásul általában mindig ugyanazt a mennyiségű inzulint adja , amit az orvosa javasolt (pld. reggel 28, délben 32, este 28 stb.) függetlenül attól, hogy milyen vércukor szintet mért előtte. Nem értek a dologhoz, de szerintem ez így nem jó, mert a beadott inzulinnak összefüggésben kellene lennie a mért eredménnyel. Lehet, hogy ez is közrejátszik a hypos eredményeiben. Makacs beteg, nem akar orvoshoz fordulni, ha nem muszáj.
Orvosszakértő
Kedves Kérdező!
Mégiscsak jó lenne, ha felkeresnék az orvosukat. Ha az étkezési szokások és semmi más sem változott, akkor az inzulin dózisát módosítani kell, nem az a megoldás, ha cukros vizet iszik az alacsony vércukoreredmény mérése esetén a beteg. Érdemes lenne napi több vércukor eredményt több napig feljegyezni (vércukornapló) és ezt is elvinni az orvoshoz, hogy ez alapján lehessen átgondolni az inzulinadagolást.
