Cukorbetegek látásromlása

A cukorbetegség szövődményei közül az egyik legsúlyosabb a szemek állapotát érinti. Az elváltozások hosszú ideig tünetmentesek maradhatnak, így gyakran már visszafordíthatatlan stádiumban ismerik fel.

A diabétesz leggyakoribb szemészeti szövődménye a diabéteszes retinopátia, a szem látóhártyájának betegsége, ami néha súlyos látásromlást, esetleg vakságot okoz.

A betegség kiváltó oka az, hogy a diabétesz miatt sérül a kiserek, kapillárisok érfala, emiatt azok elvékonyodnak, áteresztővé válnak, vagy a kiserek elzáródnak.

Retinaleválás

Abban az esetben, ha egy kisér elzáródik, oxigénhiányos állapot alakul ki, ami miatt a retina (látóhártya) sérül. Az oxigénhiányos állapot miatt az érelzáródás mögött, az ép erekből kiindulva új erek alakulnak ki, megpróbálják pótolni a kiesett érszakaszt. Ez egy kóros reakció, hiszen az új erek nem képesek ellátni az elzáródottak feladatát.

Ráadásul ezek az új erek kóros szerkezetűek, sérülékenyek, faluk könnyen megszakad, a szem belsejébe törő üvegtesti vérzéseket okozva, ezáltal pedig akár hirtelen látásvesztés is létrejöhet.

Egy idő után a kötőszövetesen átalakuló kóros erek zsugorodni kezdenek, a retina leválását okozva. Mindkét állapot a látóélesség romlásához vezet, bár a bevérzések idővel felszívódhatnak az üvegtestből.

Makulaödéma

A diabéteszes retinopátia másik formájánál az éleslátás helye válik vizenyőssé, ödémássá, magát a látásromlást ez okozza. Ez a diabéteszes makulaödémának (a makula másik neve sárgafolt, a retinán ez az a terület, amely az éleslátásért felel). Ez a probléma az éleslátás helyére lokalizálódik, és nem is mindig jön létre egy időben a retina többi részén keletkező bevérzésékekkel.

Vakság megelőzése

A cukorbetegség miatti vakság megelőzhető. Mivel a szemfenéki eltérések eleinte nem okoznak panaszt, a látást nem rontják, ezért minden cukorbetegnek – legyen akár 1-es, akár 2-es típusú cukorbeteg – évente javasolt szemészeti kontrollra menni, először rögtön a cukorbetegség diagnosztizálásakor. Ennél nagyobb vizsgálati sűrűséget a szemorvos rendelhet el a szemfenéken látott elváltozások függvényében.

A megelőzésben a rendszeres ellenőrzés mellett természetesen döntő jelentőségű az optimális vércukor és vérnyomás biztosítása is.


close